Diş beyazlatma (Bleaching) işlemi yıllar içinde sigara tüketimi, çay, kahve, asit içeren yiyecek-içecek kullanımı gibi faktörlerden dolayı dişlerde oluşan renklenmeleri düzeltmek, dişleri yıllar öncesindeki eski haline mümkün seviyede getirebilmek amacıyla yapılan bir tedavidir. Bu işlemin 2 farklı tedavi şekli vardır.
Ofis tipi beyazlatma, dediğimiz muayenehane diş hekimi tarafından hastaya uygulanan tedavidir. Muayenehane yapılan beyazlatma dişe sürülen beyazlatma jeli ve onun aktivatörü olan lazer ışıkla birlikte uygulanır. Ortalama 45 dk süren, hasta açısından rahat, anesteziye gerek duyulmayan bir işlemdir.

Ev tipi beyazlatma, işleminde ise hekim tarafından hazırlanan plağa jel sürülerek tercihen uyurken ağza takılarak uygulanır. Ortalama 7-10 gün kadar plak kullanılır. İki tedavi şeklinin de başarısı dişlerdeki renklenmenin düzeyine, mine tabakasının kalınlığına, renklenme nedenlerinin doğru tespit edilmesine bağlıdır. Diş hekimi tarafından doğru bir tedavi uygulandığı zaman hemen hemen her vakada gözle görülür bir seviyede 3-4 tona kadar açılmalar olur. Ayrıca bu işlem kontrollü ve doğru bir şekilde yapıldığı takdirde dişlerde herhangi bir kalıcı hasara yol açmaz.