Çene eklemi bozuklukları; çiğneme kaslarını, TME ve komşu dokuları içeren, ağrı, çene hareketlerinde kısıtlılık, koordinasyon bozukluğu ve eklemden gelen sesler şeklinde belirtiler gösteren komplike bozukluklardır.

Diş Sıkma, bu bozukluklara sebep olan en önemli etkenlerden biridir ve gün boyu biriken stresin uykuda ortaya çıkmasıdır.

Kişi çenelerini sıkı bir şekilde kapatır veya dişlerini birbirlerinin üstlerinde kaydırarak hareket ettirir. Bu alışkanlık dişlerin aşınmasına veya kırılmasına, dişetlerinin çekilmesine ve sıcak-soğuk hassasiyetine, baş, boyun, kulak ve sırt ağrılarına, ağız açma miktarında kısıtlılığa veya hiç açılamamasına, eklem bölgesinde dokunmaya karşı hassasiyete veya ağrıya, yemek yerken eklemlerden ses gelmesine neden olur.

Tedavisi; genellikle dişlerin ölçüsünün alınarak, dişlere uygun, problemin seviyesine bağlı olarak çeşitli kalınlıklarda şeffaf plaklar hazırlanır. Yumuşak diyet ile beslenme önerilir, nemli ısı uygulanır. Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaç uygulanır. 

Bu tedaviler haricinde invaziv tedavi yöntemleri de bozukluğun tipine ve seviyesine göre uygulanabilmektedir.