Tabiri caizse 2015 düğün sezonu açıldı. O özel gün için bütün hazırlıklar tam gaz. Peki o gün yüzünüzden eksik olmayacak gülüşünüz hazır mı? Her şeyi en ince ayrıntısına kadar planlarken bu konuyu hiç düşündünüz mü? Bembeyaz bir gülüşe sahip olmak size diş hekiminiz kadar yakın.

Diş beyazlatma (bleaching) ile ilgili pek çok şehir efsanesi var. Bu konuyu düşünmeye başladığınız andan itibaren kafanızda deli sorular. Acaba sizin dişlerinize beyazlatma olur mu? Bu kadar bilgi kirliliği içinde sizin için en doğru ve en sağlıklı yöntemi nasıl belirleyeceksiniz? Bu işi evde uygulayacabileceğiniz basit bir yöntemle çözebilir misiniz? Diş beyazlatma dişlerinize ya da diş etlerinize zarar veriri mi? Mucizevi bir diş macunu ya da karbonat sizin işinize yarar mı? falan filan falan filan…

Öncelikle beyazlatma kimlere yapılabilir sorusuyla başlayalım. Cevap çok basit, çocuklar hariç, herkese uygulanabilir. Ama şartları vardır. En önemli şartsa sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmalısınız. Çürük dişleriniz ve kanamalı diş etleriniz varsa öncelikle bu sorunları çözmelisiniz. İkinci olarak dişleriniz temiz olmalı, diş taşı gibi size ait olmayan eklentilerin temizlenmiş olması gerekli. Bunların haricinde kaplamaların ve dolguların beyazlatma işlemiyle beyazlamayacağını bilmeniz gerekiyor. Yani eğer gülüş hattında bulunan kaplamanız ya da dolgunuz varsa beyazlatma sonrası değiştirmeniz gerekecektir.

Bilmeniz gereken en önemli şey diş beyazlatma dişinize zarar vermez, minelerinizi eritmez veya kalıcı hasar falan bırkmaz. Sadece işlem sırasında veya sonrasında sıcak soğuk hassasiyeti olabilir. Bu da geçici bir durumdur, bu gibi sıkıntılar yaşadığınızda hekiminiz de size rahatlamanız için yol gösterecektir.

Kabaca 3 beyazlatma yöntemi var diyebiliriz. Ev tipi, ofis tipi, lazerle uygulanan ofis tipi.

En kolayı basit plaklarda kendi başınıza evde uygulayabileceğiniz ev tipi beyazlatma(home bleaching). Bu yöntemde hassasiyet problemi nerdeyse hiç yaşamazsınız ancak sonuçları da çok zayıftır.

Ofis tipi beyazlatmalar sadece diş hekimleri tarafından, klinik ortamında uygulanır. İşlem sadece kimyasallarla ya da kimyaslar ve lazer eşliğinde yapılır. Lazerin en büyük avantajı hassasiyeti azaltmasıdır. Bunun dışında uygulama şekilleri ve sonuçları neredeyse birebir aynıdır. Hekiminiz diş etlerinizi özel bir jel koruyucuyla kaplar ve diş yüzeylerine beyazlatma yapacak kimyasalları sürer. Lazerli beyazlatmada artı olarak ilaç dişe sürüldükten sonra diş yüzeylerine lazer ışığı tutulur. Takriben 10-15 dakikalık seanslarla bu işlemi 2-3 kere tekrarlanır. İşlem öncesinde mutlaka dişinizin rengine bakın ki işlem sonrasında kıyaslama şansınız olsun.

Sonuçlar gerçekten çok başarılıdır ama doktorunuzdan mucize beklemeyin. Elbette muhteşem farklar yaratılan hastalar yok değil ama sonuç sizde bitiyor. Beyazlama miktarı 8 ton olabileceği gibi sadece 2 ton da olabilir. Bu tamamen size, sizin dişinizin mine kalitesine, işlem öncesi ve sonrası kullanımınıza bağlı. Sonucu önceden tahmin edebiliriz ama garantili sonuç veremeyiz. Eğer daha iyi sonuçlar isterseniz hekiminizin rehberliğinde tekrar beyazlatma yaptırarak aldığınız sonuçları daha iyi hale getirebilirsiniz.

Beyazlatma sonrasında dikkat etmeniz gereken tek bir konu vardır. Renkli gıda tüketim yasağı. Tercih ettiğiniz beyazlatma yöntemine göre süresi değişse de 48 saatle 10 gün aralığında renklendirici şeyler tüketmekten uzak durmanız gerekecektir. Sigara, çay, kahve gibi tiryakilikleriniz varsa beyazlatma yaptırmadan önce iki kere düşünmelisiniz.